עיריית גבעתיים, דו"ח יולי 2014

עיריית גבעתיים, דו"ח יולי 2014 מטעם אלי סמוכה עו"ד.

מנהל ההנדסה-מנהל ההנדסה בכל עירייה הינו הלב הפועם של המערכת העירונית שם מחליטים כיצד תראה העיר בעתיד כיצד יוגדלו הכנסות העירייה וכיצד ניתן לשפר את השירות לתושבים בתחומים רבים כמו הוספת גני ילדים, הוספת בריכות שחייה ציבוריות תכנון מערך התנועה, כדי לצמצם עומסי תנועה ומתן אפשרות פעילות תרבות ספורט ופנאי ליד הבית לכל הגילאים.

מנהל ההנדסה בראשות ראש העירייה הנוכחי וקודמיו פועל עם מחסור בכח אדם מקצועי ולא מקצועי בסגר גודל של כ-40%, בשפה פשוטה חסרים בעירייה לפחות ארבעה מהנדסים ארבעה אדריכלים וארבע הנדסיות רישוי.

לילך אברומוביץ' מנהלת מחלקת רישוי ובנייה בעיריית גבעתיים הטפותרה מאחר ובדקה ביסודיות בקשות להיתרי בנייה, זאת בניגוד למצופה ממנה…

התפוטרותה של לילך אברומוביץ' הייתה במהלך כהונתו של ראש העיר רן קוניק, נשאלת השאלה למי "הפריעה" לילך אברומוביץ' לפעול בהנדסה.

משרדי אגף ההנדסה מתנהלים בצפיפות מרובה ובכך נגרם נזק רב לתפקוד אגף ההנדסה, ניקח לדוגמה את ארכיון ההנדסה ונוהל במיקום בעיון בתוכניות.

בעיריית ת"א קיימים נהלים ברורים חמורים המאפשרים עיון בצילום תוכניות ברמת בטיחות גבוהה מאוד.

מזמין תיק לעיון בעיריית ת"א למלא טופס מפורט ומצרף צילום תעודת זהות, בסיום ההליך מוזמן המבקש כעבור יומיים לעיין בתיק, העיון בתיק נעשה בחדר סגור מוקף מצלמות ועובדים אשר משגיחים שלא יגנבו תוכניות בנייה ורישיונות בנייה מתיקי הארכיון.

העיון בתיק נעשה תחת השגחה של עובד עירייה כאשר מבקש מוסר לעובד העירייה את המסמכים אותם הוא מבקש לצלם, עובד העירייה לוקח את התיק לידיו ומספק למבקש תצלום המסמכים.

בעיריית גבעתיים המצב גובל בהפקרות כאשר העיון נעשה בחדר ההמתנה של קבלת הקהל בהנדסה ועקב מחסור בכח אדם אין השגחה אישית על כל מי שמעיין בתיק, אומנם יש משגיח אחד אחראי ומסור אך עם כל הכבוד הראוי אין באפשרותו למנוע גניבת מסמכים מתיקי הבניין.

עצם העובדה שלא קיים חדר נפרד וסגור לעיון בתיקי בניין מעיד כי ראש העירייה פחות חשוב סדר במנהל תקין ומתן שרות טוב במנהל ההנדסה.

פינוי משרדי הוועד הצמודים למנהל ההנדסה עקב מחסור בחדרי עבודה במנהל ההנדסה הצעתי לכל ראשי הערים שקדמו לרן קוניק כולל רן קוניק לפנות את משרדי הוועד למקום אחר ולייעד את המקום שהתפנה למהנדסי הרישוי החדשים שייקלטו בעירייה.

פניות לאגף ההנדסה נרשמות על "צטלה", כך שהסיכוי לקבל תשובה לפניות הנרשמות ל"צטלה" הינו אפסי, עידן המחשבים עדיין לא הופנם כראוי במנהל ההנדסה.

בעיות תנועה

העירייה לא מבצעת פנייה ימינה חופשית מרחוב ערבי נחל לרחוב שפתל הפונה לאזור הבורסה ברמת-גן.

התוכניות בעניין אושרו יחד עם אישור תוכנית התחבורה של פינוי בינוי ברחוב ערבי נחל, בשפה פשוטה על העירייה לחייב את יזמי פרוייקט פינוי בינוי ברחוב ערבי נחל לבצע באופן מיידי את התוכנית המאושרת לפנייה ימינה חופשית.

העירייה אינה מקדמת הוספת פנייה שמאלה ליוצאים מרחוב ארלוזרוב לכיוון רחוב ויצמן דרום.

העירייה אינה מקדמת תנועת רכב דו סטרית פרטי ברחוב אבני זיכרון העירייה אינה מציבה חיישנים לוויסות תנועה בצמתים המרומזרים בעיר, פעולה שיכולה לצמצם את עומסי התנועה לפחות בכ20% ובכך לצמצם זיהום אוויר רעש ואובדן שעות עבודה יקרות לנהגים פרטיים ולנהגי חברות התחבורה הציבוריות.

חומת ת"א

עיריית ת"א אישרה תוכנית לעשרות מגדלים לאורך איילון וזאת עד לגשר ההלכה, להלן תוכנית החומה, עיריית גבעתיים נרדמה בעבר ובהווה ולא התנגדה לאישור החומה פניתי לרן ושאלתי אם עיריית גבעתיים הגישה התנגדויות לתכנית החומה לא זכיתי לתשובה עניינית, עדיין לא מאוחר וניתן לדרוש שהחומה תוקם ע"י בניינים שיבנו כמלבן ממערב למזרח ולא כמלבן מצפון לדרום ובכך יהיה אפשר לאפשר לתושבי גבעתיים להנות מנוף הים.

בית ראשונים

יש לפרסם מכרז מיידי לניהול בית ראשונים זאת לאור התנהלות בית ראשונים בשנים האחרונות, פניות מפעילים פרטיים לשימוש בבית ראשונים נענות בעצלתיים בתשובות מעורפלות ולא ברורות.

בית ראשונים אינו מנוצל כדי לספק שירותים מקסימלים לשירותים ציבוריים ולבטח לא מנוצל בסופי שבוע כאשר שישי בערב ושבת בית ראשונים סגור מפאט קדושת השבת בית ראשונים גם סגור במהלך חודש אוגוסט עקב חופשת עובדי העירייה, ניתן להשכיר את אולם האירועים העליון לחזרות של אומנים שונים, בקשות שנדחו בעבר ע"י הנהלת המקום

פארק גבעתיים, בפארק גבעתיים להלן הפארק אני מציע לבצע מספר שינויים, יש לשנות את זווית כל הפנסים הפועלים באזור במת האירועים, כך שלא יסנוורו את השוהים בפארק, יש לשנות את זווית התאורה בהתאם, יש להוסיף שביל אופניים נפרד במרבית חלקי הפארק, אשר יופרד מהשבילים להולכי הרגל, דרשתי זאת למעמד אישור תוכנית הפארק, בתקופה בה כיהנתי כחבר וועדת המשנה לתכנון ולבנייה, שתנצלר פסל את הקשתי על הסף מאחר ובתקופה זו כל נושא שבילי האופניים וקידום רכיבת האופניים היה זר לו.

קיים מחסור בספסלים בפארק, חסרים להערכתי לפחות כ-30 ספסלים במיוחד באזור פינת המשחקים לילדים ובאזור שבילי הולכי הרגל המקיפים את מדשאת האירועים.

כל ספסלי הפארק בצידו הצפון-מזרחי של הפארק הצמודים למדשאת האירועים נמצאים בשעות הערב בחשכה מוחלטת, לא ניתן לקרוא עיתון או ספר בשעת חשכה.

השירותים נסגרים מוקדם, כתוצאה מכך גינות הפארק משמשים לשירותים ציבוריים.

גן רבקה

דרומית לפארק גבעתיים נמצא גן רבקה, בגן רבקה קיימת ספינת פיראטים ששימשה לשעשועי ילדים מזה כ-30 שנה, ערב היעדר תחזוקה מצד העירייה החליטו בעירייה לגדר את הספינה למנוע את השימוש כאתר משחקים. שגה ראש העירייה שלא פעל ולא פועל לתקן את הספינה ולהחזירה לשימוש, המחצית הדרומית של גן רבקה שוממת מרבית שעות היום והלילה ולדעתי מדובר בבזבוז שטח ציבורי שהציבור אינו נהנה ממנו. להלן מספר הצעות בנושא: יש להרחיב את חצר ביה"ס אלון לכיוון החורשה בפארק ע"י כך להגדיל את חצר ביה"ס ולהגדיל את הפינות המוצלות בחצר ביה"ס. הוספת מקומות חנייה למורים בחצר הקיימת של ביה"ס תתאפשר לאחר הרחבת החצר לכיוון דרום ובכך תצומצם מצוקת החנייה במגרש החנייה המשותף בביה"ס אלון ובמרכז המדעים כולל בית אורנשטיין.

הקמת בניין מגורים באגף הדרומי של גן רבקה.

יש לקדם תוכנית להקמת בניין מגורים בין כ-30 קומות בגן רבקה בצמוד לגני הילדים הנמצאים במקום, אזור דרום העיר משופע בשטחים ירוקים שרובם לא מנוצלים לחלוטין, בהכנסות העירייה מפרוייקט גן רבקה ניתן יהיה לשפר את איכות חייהם של תושבי מרכז וצפון העיר להלן שכונות המרכז והצפון, העירייה תוכל לרכוש שטח במרכז העיר לצורך הקמת בריכת שחייה ציבורית נוספת וראויה אשר ניתן יהיה לשחות בה כל היום מבלי שביה"ס לשחייה פרטי הפועל במסווה בביה"ס לשחייה של הפועל גבעתיים ימנע מהתושבים שימוש בבריכה בשעות המבוקשות ביותר, כמו כן ניתן להקים מרכז לפעילות פנאי שתשרת את מרכז האוכלוסיה כמו מרכז טניס שולחן שיהיה פעיל מרבית שעות היום וערב לרווחת התושבים ובחינם.

ספורט קהילתי

בתקופת כהנתי כסגן ראש עיריית גבעתיים הפעלתי את פרוייקט הספורט קהילתי, במסגרת הפרויקט נפתחו אולמות הפעילות בימים שישי ושבת בחינם לרווחת התושבים, הופעלו טורנירים לכדורגל בכל בתי הספר היסודיים בעיר ובביה"ס כצנלסון נערכו טורנירים בכדורסל, נערך לראשונה תחרות טניס שולחן ותחרות קט-רגל נשים באולם ספורט אלון ששימש בעיקר את הפועל גבעתיים לאימוני כדורסל.

בתקופה בה הפעלתי את הספורט הקהילתי רן קוניק היה מנהל מחלקת הספורט בעיריית גבעתיים ופעל בשיתוף פעולה לקידום הספורט הקהילתי. רן קונית הבטיח להקים עמותת ספורט עירונית שתפעיל מערך של ספורט קהילתי חלפה כשנה ונשאר רק אבק של הבטחות.

כדורסל בגבעתיים

וועדת תמיכות בעיריית גבעתיים במקצה כספים ואפשרות בשימוש באולמות ספורט עירוניים מתקני ראייה וכן תמיכה כספית ישירה, אישרה בסמוך לאפריל שנה זו תמיכות לעמותות וגופים שונים עקב התמיכות לעמותות דעת הגיע ל200,000 ש"ח .

דור העתיד בכדורסל, להלן הכדורסל, ביקש תמיכה כספית ישירה של 22,800 ש"ח וכן שוווי שימוש באולמות בסך 995,860 ש"ח, אני חולק על הנתונים מאחר ושווי השימוש באולם בתקופה בה כיהנתי כסגן ראש עירייה לפני כ14 שנה היה בערך שונה ונראלי שהערכת שווי השימוש אני ראלית/נמוכה מידי.

אני עוסק בעניין זה מאחר וגובה התמיכה של העירייה בדור העתיד בכדורסל מחייב למנות דירקטורים בכדורסל מאחר ומדובר בתאגיד עירוני מאחר והפועל גבעתיים סייעו רבות לשתנצלר בבחירות בהן נבחר לראשונה, שתנצלר לא העיז לעשות סדר בכדורסל.

מתקנים לקשירת אופניים

רן קוניק לא התקין מתקני קשירת אופניים בגבעתיים כפי שציפו רבים מרוכבי אופניים בעיר, שמענו סיפורים שנשמעו טוב בתקשורת לפיהם פרויקט השכרת האופניים בת"א יורחב לגבעתיים, אנחנו עדיין מחקים להבטחות.

יועצים משפטיים בעירייה

תנועת אומץ אזרחים למען מנהל תקין בצדק חברתי ומשפטי מפרסמת יומן פעילות שותף מיום 29/9/13 פנייה של תנועת אומץ אל מבקר המדינה כותב יו"ר הנהלת התנועה אריה אבנרי: "בתאריך 27 לאפריל 2011 פנה אליכם רן קוניק בתלונה על התנהלות לא תקינה בעיריית גבעתיים" אני מתבייש לצטט את כל האמור במכתב מכיוון שחלק מין האנשים המעורבים במכתב וכנגדם התלונן רן קוניק עדיין משמשים כיועצים משפטיים של העירייה, לראשונה הסמקתי ונבוכתי כאשר קראתי את תוכן פנייתו של קוניק.

העירייה הופכת את העיר בשדרוג תשתיות, המימון מתאגיד המים, בעבר המימון היה מתקציבי פיתוח, המשמעות הנה שהכנסות העירייה גדלו משמעותית ולמעשה נוצרו עודפים שכנראה מופנים להמשך חגיגת השכר בעירייה

בחורף הקרוב נבדוק אם השיפועים של האספלט באזורים ששופצו מובילים את מי הגשמים לקולטנים.

רני ממשיך להתעלם מהערה שלי לעניין הגדלת קוטר צינורות הביוב כאשר מחליפים את הצינורות. הצורך בהגדלת הקוטר נובע מהיקף הבניה המתוכננת לשנים הקרובות וכמות הביוב שאמורה לזרום בצינורות בעוד כמה שנים יהפכו שוב את הכבישים והמדרכות.

בואו לעבוד בעירייה, רני כמו שני קודמיו מחלקים משכורות ביד נדיבה, זה לא כסף שלהם.

עובדת בבית הגמלאי שתיקרא א ' אחת מעשרת מובילי השכר הגבוה, א' הובאה לעירייה בשנת 1993 ע"י אפי שטנצלר יו"ר קק"ל, שכרה בשנים האחרונות עומד על סך של כ33,000 שעות עבודה בפועל כחצי משרה, עד לאחרונה נהנתה גם מרכב ליסינג.

שאלתי את רני, ראש העירייה "לא רועדת לך היד כאשר אתה חותם מידי חודש על שכרה של א', רני ענה לי היא מקבלת שכר נמוך יותר, השבוע תלוש השכר שלה יוצג לך, תלוש השכר של א' אינו חסוי מאחר וא' הינה חלק מעשרת שיאני השכר בעירייה. וראש העיר שהבטיח שקיפות צריך לפרסם מידי שנה את שכרם של עשרת שיאני השכר בעירייה.

א' צברה זכויות פנסיה בסדר גודל של לפחות 2 מליון ש"ח.

השבוע החלה "בדיקה חיצונית " של החלטות של מנהל ההנדסה ושל חברי המועצה המכהנים כחברי ועדת המשנה לתכנון ובניה

בקרוב נדע מה קורה במנהל ההנדסה.

הרוח של שטנצלר עדיין מרחפת בעירייה מרבית המנהלים של שטנצלר עדיין בעירייה, הקול קול של רני והידיים ידי מנהלים שמונו ע"י שטנצלר.

האם מנהלות בתי הספר בעיר עדיין רוכשות את מהדורות "ההפעלופדיה" משולחנה של דליה שטנצלר? כמה כסף שילם כל בי"ס בגבעתיים עבור ההפעלופדיה של דליה שטנצלר?

האם ממשיכים לרכוש בולי קק"ל לתעודות בתי הספר, כדי שלשטנצלר יהיה מספיק כסף לבזבז בקק"ל.

חבל שטרפדו בכנסת את הצעתה של יו"ר התנועה ח"כ ציפי ליבני לכלול את הקק"ל ברשימת הגופים המבוקרים.

תושבי גבעתיים מחכים לדוחות כספיים של הפועל גבעתיים בבי"ס לכדורסל, ובבי"ס לשחייה, שניהם גופים נתמכים ועליהם להגיש בקשות תמיכה לעירייה והעירייה, ראוי שהעירייה תפרסם את הדוחות הכספיים.

התושבים מחכים לערב הצדעה לספורטאי גבעתיים בכל הזמנים, שטנצלר עיוות את העניין כאשר ערך ערב זה רק למקורבים.

לסיום: חלפו 200 ימי חסד, לא ראינו תכנית הבראה הכוללת הפחתת שכר והתייעלות בעירייה, לא ראינו תכנית מתאר חדשה, לא ראינו שנויי תוכניות מתאר לטובת התושבים ולא ראינו שינוי מהותי למעט הגברת הפעילות הספורטיבית בעיר.

הכותב אלי סמוכה כיום עו"ד ובעבר סגן ראש עיריית גבעתיים ואלוף ישראל במירוצי אופניים בעבר. טל: 0522560484 ד.א. as@samoocha.co.il