‏י' אייר, תשס"ח 15 מאי, 2011

לכב' שר להגנת הסביבה

הנדון: בקשה להתערבותך המיידית בפתרונות המוצעים לשיפור זרימת התנועה וצמצום זיהום האוויר בגוש דן

תושבי גוש דן סובלים מעומסי תנועה וזיהום אויר בלתי סבירים .

בסמכות : המפקחת על התעבורה , מתכננת המחוז במשרד הפנים, רשות התמרור בעיריית ת"א, ר"ג וגבעתיים, לתת מענה לפתרון תחבורתי שיצמצם את עומסי התנועה המפורטים בפנייה זו.

ניסיונותיי לקדם העניין באמצעות הגורמים המוזכרים לעיל לא צלחו ,המפקחת על התעבורה רמזה שהח"מ צריך למצוא דרכים לפתרון הבעיות . מצ"ב מכתבה של מתיה ענב בעניין .

הצעתי לקדם את המפקחת על התעבורה הגב' מתיה עינב לתפקיד בכיר יותר במשרד התחבורה לא נענו.

1. הכניסה לרמפת איילון צפון במחלף השלום לבאים מכוון צפון מדרך יגאל אלון עמוסה עקב פחד של המוסדות המוסמכים להפקיע ממחסני חברת החשמל נתיב ברוחב 6 מטרים לצורך הרחבת הכביש במקום. הפקעה זו יכולה לאפשר פנייה ימינה חופשית לאיילון צפון.
2. ביציאה מאיילון דרום לרחוב גבעת התחמושת בפניה לכוון מזרח קיים נתיב מרומזר אחד במקום שניים ובהמשך לנתיב זה קיימת מחסנית קצרה מאוד המסתיימת ברחוב יגאל אלון. מן הראוי כי יתווסף נתיב נוסף ע"ח הגינה הציבורית הצמודה לדרך יגאל אלון ורחוב גבעת התחמושת.
3. על גשר שיפמן,בצומת על פרשת דרכים , רכב המגיע מאיילון צפון ומכוון רחוב ערבי נחל בגבעתיים אינו מצליח לעבור ללא עיכובים מיותרים את הרמזור. אורך התור במקום הינו פי שלש מאשר למגיעים מכיוון ארלוזורוב ונוסעים לגבעתיים או ר"ג. הפתרון לכך הוא הוספת זמן למעבר רכב המגיע מכוון ערבי נחל לכוון רחוב ארלוזורוב בת"א וזאת ע"ח כלי רכב המגיעים מכוון ארלוזורוב לכוון ערבי נחל. שוחחתי בעניין עם מר פלדמן ועם נציג משרד התחבורה ברשות תמרור מר יוסי כהן אך לא ניתן מענה לבעיה.

4. צומת ז'בוטינסקי בן גוריון בר"ג עמוסה מרבית שעות היום בין היתר הסיבות הן היעדר פניה ימינה חופשית לבאים מכוון מזרח והמבקשים לפנות ימינה לכוון בן גוריון צפונה , במקום זה קיימים לכאורה תנאים לביצוע שינויים גיאומטריים שיאשרו קיום פניה ימינה חופשית. בהעדר תקציב או העדר התערבות ,מומלץ להפוך את כוון התנועה ברח' חשמונאים בבני ברק , כן יפתח נתיב כניסה נוסף לקניון איילון ולאזור התעסוקה העמוס בבני ברק.

5. הזמן שניתן למופע רמזור המשחרר תנועה היוצאת ממסוף ארלוזורוב בת"א מזרחה,לכוון צומת על פרשת דרכים מנחם בגין הינו ארוך מעבר לדרוש ומבוקש לצמצמו ואת הזמן שיצומצם יש להוסיף למופע הרמזור של רכבים המגיעים מכוון ר"ג וגבעתיים לכוון ארלוזורוב דרך נמיר ת"א. תשובת מהנדס התנועה של עיריית ת"א מר שלמה פלדמן מיום 12/5/2008 "לא ניתן לבצע שינוי מאחר ויש צורך לאפשר להולכי הרגל לחצות במעבר החצייה בבטחה"
6. ברחוב ארלוזורוב בר"ג קיים צוואר בקבוק בסמוך למפעל עלית. לאחרונה עיריית ר"ג ביצעה שינויים גיאומטריים שהקלו מעט על צוואר הבקבוק. הבעיה המרכזית במקום היא שיש לפעול להוספת נתיב תנועה נוסף ע"ח הבניה המתוכננת של המרכז הקהילתי ע"ש דורון כהן. התערבות מהירה של הגורמים המוסמכים במקום תמנע בכייה לדורות וזאת מאחר שאת בנין עלית הממוקם בצומת זו אמורים לשמר ובכך יימנע גם מהדורות הבאים לנוע באופן סביר באזור זה.
7. עיריית ר"ג הקימה גשר להולכי רגל מאזור בורסת היהלומים לכוון דרום לבאים מכוון ת"א לכוון ר"ג.

8. לפני הגשר קיימים ארבעה מסלולי נסיעה, מתחת לגשר קיים צוואר בקבוק של שלושה מסלולי נסיעה ולאחר מעבר הגשר ישנם שוב חמישה מסלולי נסיעה.
9. שוחחתי בעניין עם מר יוסי כהן נציג משרד התחבורה אשר ביקש לפנות בעניין בכתב. למרות פנייה בכתב שותקים הגורמים המוסמכים.

10. מוצע בזאת לפנות את משרדי נתיבי איילון משטח מגרש החנייה ברחוב ארלוזורוב ובכך לאפשר הרחבת מסלולי הנסיעה בדרך נמיר בין רחוב ארלוזורוב לז'בוטינסקי.העברת המשרדים תוסיף כ500 מקומות חנייה בחניון ארלוזורוב.אני בספק אם תכנית המתאר של ת"א מאפשרת הקמת משרדים באזור זה .

11. נראה לי כי באזור זה זיהום האוויר מרכב ממונע הינו הגבוה ביותר בגוש דן.

12. ראוי כי שר להגנת הסביבה יזמן דיון דחוף בהשתתפות המפקח הארצי על התעבורה לדיון בפתרון הבעיות המועלות בפנייה זו.

בכבוד רב
עו"ד אלי סמוכה
מנהיגות צעירה לישראל ע"ר
טל 0522560484 פקס 03-5751515 as@samoocha.co.il